Aktuálně

Kontakt

Eva Heisigová DiS.

tel.: 725 18 54 54
email: ovcouni@seznam.cz

Můj život se psy nejdůležitější okamžiky...

Ke psům jsem se dostala v roce 2004, kdy mi rodiče (po dlouhém prošení, pláči a přesvědčování, ať si koupíme německého ovčáka) dovolili pořídit si fenu. Labradorku. Ovčák je moc chlupatý a prostě ne. Vybrala jsem jí jméno Sára. Původně měla být u babičky na zahradě, kde bych za ní chodila, cvičila ji. A ejhle, plán se zvrtl, když máma odemocněla a na 14 dní byla doma. Sárinka se tedy přestěhovala k nám do bytu, kde už zůstala na trvalo. Sára se mnou zažívala mé první kynologické pokusy o výcvik, zdary i nezdary, ale i mé slzy v jejím kožíšku. Jezdila s námi po krásách ČR, spala se mnou v posteli v kempu a trávila s námi její krásný život.
V září roku 2006 jsem začala dojíždět do Hradce Králové na Střední odbornou školu veterinární, kde jsem strávila úžasné 4 roky mého života. Sára v tu dobu byla u babičky, u sebe jsem ji mít nemohla, nebyla zvyklá být v kotci a trápila by se. Občas jsem si ji s sebou vzala, například na Den zvířat, kdy jsme spaly spolu ve třídě plné různých zvířat.
Jednoduše řečeno - byla to ta nejlepší fena, kterou jsem mohla do svých kynologických začátků mít. Byla klidná, snadno cvičitelná, oddaná člověku. Absolvovaly jsme několik zkoušek, zúčastnily se i klubového závodu na cvičáku v Dolním Benešově, kde jsme obsadily 1. místo dle ZPU1. Poslušnost měla na úrovni ZVV3 bez vysílání. Bohužel dne 18.5.2013 náhle odešla za duhový most. Stále na ni myslím a nikdy nezapomenu...

V tu dobu se ke mně dostala má první ovčanda na výcvik - Nina Schreidon. Vozila jsem si ji s sebou na školu téměř každý týden, cestovala se mnou autobusem dlouhé 4 hodiny. Složily jsme spolu zkoušky ZZO, FPr1 a ZVV1, absolvovaly bonitaci s kódem 5JI1/P a 1. třídou chovnosti. Objely jsme několik výstav, předvedla se i na Hlavní špeciálné výstavě na Slovensku, kde s přehledem odkousala ve velice deštivém počasí a odnesla si známku "výborná".

V říjnu 2009 jsem si přivezla Tampu z chovatelské stanice Perunius Bohemia. Tampuli jsem měla doma půl roku a pár dní a můj úkol byl jasný - uchovnit ji. Pracovalo se mi s ní výborně, rychle chápala, pracovala hbitě a s chutí, povahově troufám si říct "poločlovíček" - fena s obrovským otevřeným srdcem. Díky její povaze, která mě citově naprosto dostala, jsem si po ní chtěla nechat štěně a tak se i stalo - byla jím Zaruška :)

Prvním psem v mé smečce byl Xamb. Velice precizní stopař, tvrdohlavý a ... prostě pes :-) Ve 14 měsících se přestěhoval na Vysočinu, novými majiteli byl uchovněn. Složili zkoušky ZM a ZVV1, bonitaci a několikrát se zúčastnili Klubové výstavy vítězů ve třídě pracovních.

Pro Zarinku jsem si jela vlakem do Brna, stejným způsobem se mnou cestovala i zpět domů. Vlak byl narvaný k prasknutí a já seděla v úzké uličce, spící Zarinku držíc na klíně. Touto cestou začal náš krásný vztah člověka a psa. Povahově byla jiná než maminka Tampa, ale přesto po ní zdědila schopnost naslouchat člověku a uklidnit ho pouhým pohledem. Projely jsme nespočet výstav, kde byla velice úspěšná. Zamířily jsme i na Slovenskou Hlavní špeciální výstavu, kde se umístila na nádherném 3. místě ze 13 dospívajících fen. Na kontě měla zkoušky ZZO, ZOP, BH a ZPU1. Bohužel v jejich dvou a půl letech jsme musely sportovní kariéru ukončit kvůli zdravotnímu problému - přechodnému obratli. Její stav by se při zátěži zhoršoval a způsoboval jí bolest, což jsem nemohla dopustit. V červenu 2013 se přestěhovala na zahrádku, kde si užívá veškeré pozorností jí i její rodiny, především dětí.

Prvním "neovčáckým" psem, který mi prošel rukama, byl Kody - velký černý knírač. Tvrdohlavý, sebevědomý a blázen do míčků. S pár pauzami byl u mne 7 měsíců, složili jsme spolu zkoušky ZZO, ZOP a ZVV1.

V dubnu 2013 ke mně dorazila vlkošedá fenečka Lucka, ve věku 14 a půl měsíce. Fena tmavého oka a pigmentu, oddaná, odhodlaná pracovat. Absolvovaly jsme spolu výstavu ve třídě mladých (VD3). Ve svých 21 měsících složila zkoušku ZVV1 a stala se chovnou.

Rok 2014 jsem strávila především mateřskými povinnostmi, kdy se nám 26.6.2014 narodila dcera Nikolka. V tu dobu na pejsky nebyl čas, po dvouleté studijní pauze jsem navíc začala znovu studovat, předposlední ročník vyšší odborné školy.

Až v roce 2015, přesně 8.5., jsem jela do Prachatic pro novou posilu týmu - mladou vlkošedou fenečku Sarah, se kterou jsem pracovala na jejím uchovnění. Jelikož je to velice temperamentní, chtivá a učenlivá holka, složily jsme zkoušku ZVV1, kdy Sáře v té době bylou pouhých 15 měsíců.

A mezi "Naše psy" můžu zařadit mladou exterierovou fenku Ischu, kterou jsem "ukradla" kamarádce Kláře, když jsem se do ní jako štěňátka zamilovala. Tudíž nás čeká dlouhá společná cesta a věřím, že nám to spolu bude klapat, zdraví vyjde na jedničku a z Išky se stane chovná fena se slibnou kariérou :-)
Bohužel Išu zradilo zdraví, kdy jsme po oficiálním vyhodnocení rentgenů, které dopadly na výbornou (HD 0/0, ED 0/0), zjistili, že má zkrácené vazy pánevních končetin. Takže vize slibné sportovní kariéry se v mžiku rozplynula... Nyní si užívá nádherného života u domečku (i na gauči) u Pardubic.

Ke konci roku 2015 jsem dovezla 8 měsíční fenečku Terese Denbrix, s níž jsem získala známku VD na výstavě ve třídě mladých v Jaroměři. Ve věku 16 měsíců složila zkoušku ZVV1.

Začátkem léta 2016 jsem dostala nabídku, která se neodmítá - startovat na závodě dle IPO3. V červenci jsem vyzvedla báječnou fenu Unny Majorův háj, téměř sedmiletou čubinu. Pro start na Mezinárodním mistrovství MSKS bylo třeba splnit bodový limit, tedy složit znovu zkoušku IPO3 na limit minimálně 270 bodů. Což se mi podařilo po měsíci a půl, kdy byla Unny u mě - IPO3 na 272 bodů a tím i možnost startovat na MM MSKS dle IPO3. Mistrovství se konalo začátkem října ve Zbraslavi u Brna. S Unny jsem na svém prvním velkém závodě vybojovala body 82-72-85, kde mě nejvíce těší, že jsme v každé disciplíně splnily limit 70ti bodů. Slovy se nedá vyjádřit můj dík za půjčení tak skvělé feny, jakou Unny je.....

Mé skromné výsledky:
- 8x ZVV1
- 4x ZZO
- 4x BH
- 3x ZOP
- 2x FPr1
- 1x ZPU1
- 1x FPr2
- 1x ZM
- 1x SVV1
- 1x IPO3 (obhájení zkoušky "na body")
- 1x bonitace 5JX1/P I. tř.
- 1x bonitace 5JI1/P I. tř.
- 1x Körung (bonitace, SV rozhodčí)
- 1x účast na VZ MČR mládeže (dle ZVV1)
- 1x účast na MM MSKS dle IPO3 (Unny Majorův háj)